Fauna a flóra
Zvíře velikosti kočky, které má velké miskovité uši, nebezpečně vypadající zoubky a vypouklé oči, určitě vypadá jako hříčka přírody. K tomu ještě patří jeho ježatý šedý kožíšek, huňatý ocas a hubené prstíky, z nichž jeden je mimořádně dlouhý. Tento zvláštní noční tvor se jmenuje ksukol ocasatý neboli aye-aye a je to nejpodivnější madagaskarská poloopice. Díky ohromným očím výborně vidí ve tmě, jeho velké uši jsou zárukou vynikajícího sluchu. Drápy a řezáky používá při šplhání a také jimi prohryzává tvrdé skořápky plodů. Prodloužený prostředník mu pomáhá dostat se do těžko dostupných míst. Existenci ksukola ohrožuje kácení madagaskarských pralesů.
Maki trpasličí už byl považován za vyhynulého, ale v roce 1993 jej v madagaskarských lesích znovu objevili. Vypadá jako myška a vejde se na dlaň-bez huňatého ocásku měří jen 11 centimetrů. Je to noční stromové zvířátko, které umí velmi obratně lézt po stromech díky chápavým prstům. Jeho potrava je velice pestrá-tvoří ji plody, listí, květy, nektar, hmyz a stromové žabky.
Na Madagaskaru žije třetina všech druhů chameleonů. Většinu času tráví chameleoni na stromech. Jejich podivuhodně stavěné tělo je k tomu výborně přizpůsobeno. Hmyz lapají dlouhým, na konci lepkavým jazykem, jehož vystřelení trvá jen desetinu vteřiny. Díky tomu, že jsou schopni dívat se každým okem jinam, mají chameleoni vynikající přehled o dění kolem sebe. Mezi nejpozoruhodnější madagaskarské druhy patří chameleon skvrnitý, který mění barvy a svým pestrým zbarvením navíc láká potenciální partnerky.
Latimerie podivná je prastará hlubinná ryba, o níž se vědci domnívali, že vyhynula před 60 miliony lety. Avšak v roce 1938 tuto lalokoploutvou rybu objevila ředitelka muzea v East Londonu paní Latimerová na jednom jihoafrickém rybím trhu. Nevěřila tehdy vlastním očím.
Nejpozoruhodnější jsou na latimerii ploutve. Většina ryb má ploutve přímo připojené k tělu, ale ploutve latimerie vyrůstají na svalnatých nástavcích a vypadají spíš jako pahýlovité končetiny. Latimerie proto připomíná první suchozemské tvory, kteří se z moří vynořili před miliony let.
Díky dlouhé izolaci od africké pevniny se na Madagaskaru vyvinuly velmi neobvyklé rostlinné druhy. V suchém jihozápadním cípu ostrova rostou trnité lesy. Spleť trnitých větví Didierea vyrůstá až do výšky 10 metrů. Didierea má silný kmen, porostlý v příznivém období hojnými malými lístky. Ty však opadávají na začátku období sucha. Na dlouhých slabých kmíncích má tento strom trny. Zvláštní ale je, že tyto trny, které jsou schopny roztrhat šaty, vůbec nebrání lemurům pohybovat se dlouhými skoky ve větvích tohoto stromu.